- 29 февруари, 2024
- Краткосрочен наем, Ценообразуване
Airbnb започва автоматично да събира туристически такси в Италия, съгласно новия закон за бюджета, приет в началото на 2024 година.
Когато гостите пътуват…
Прочети повече
Категоризация на апартамент в България се осъществява в ОП Туризъм. Задължителна е ако искате да регистрирате апартамента си в Airbnb, Booking.com и други, като място за настаняване. Процедурата е същата, както при къщите за гости и хотелите. Отнема около месец, като след това можете да работите напълно законно и необезпокоявано от съседи, които не са съгласни с това да отдавате апартамента си краткосрочно.
Описаната процедура тук е валидна до октомври 2019. След това влиза в сила нова процедура с гратисен период до края на годината. Ще опиша новата процедура в отделна публикация.
Тази статия е от 2019 г. Ако искате да получите актуална информация, кликнете тук.
Отива се в ОП Туризъм на адрес ул. „Оборище“ 44, 1505 кв. Подуяне, София.
Телефон: 02 943 4728
Носи се лична карта и копие от документ за собственост. Трябва да решите дали искате да се регистрирате като фирма или физическо лице.
– Физическо лице – задължително трябва да имате регистрация на адреса, не е ясно защо.
– Фирма – тук става сякаш по-лесно, попълва се един формуляр. Ако нещо не разбирате, питате, не харесват да ги занимавате, но ще ви помогнат.
Трябва да си изберете с колко звезди искате да се категоризирате. Не става въпрос за изисквания, които трябва да покриете, а за това каква такса сте склонни да заплатите. Според мен, повече от 1 звезда за апартамент не Ви е необходима. Никой от гостите Ви няма да гледа звездите, които Ви дават от ОП Туризъм в София, а звездите, които Ви дават други гости в ревютата на платформата, през която резервират.
Какво следва:
След получаване на временното удостоверение се обаждате по телефона на +359 2 9890802. Това е ИТ отдела на ОП Туризъм. По телефона Ви създават профил в онлайн система им. До 15-то число всеки месец трябва да въвеждате гостите за предния месец. Тук искат само бройки по държави. След въвеждане на гостите за конкретния месец, системата Ви генерира декларация и автоматично Ви изчислява туристическия данък (0.40 лв на човек на ден). Следва да преведете съответната сума по сметка на НАП.
Накратко, по този начин декларирате, а данните се използват и за статистически цели.
Учудващо, но факт: не само трябва да въвеждате данните за туристите в онлайн система, но трябва да ги имате и на хартия. Това се случва в “Регистър за настанените туристи по член 116”, или така наречената книга за гости. Разбира се, много е трудно да си намерите такава и никой не е чувал за съществуването й, дори и на места, където я имат. Можете да проверите в книжарница Вега 33, която се намира тук. Кажете им, че със сигурност я имат, ако ви кажат, че не знаят за какво говорите!
За тези от Вас, които имат и касов апарат трябва да отидете в съответната община и да регистрирате обекта си с работно време. Отива се в деловодството и от там Ви пращат, където трябва.
Когато идваха на оглед от ОП Туризъм ми казаха, че задължително трябва да имам и работно време, в противен случай ще бъда глобен при проверка. В общината ми обясниха, че работно време не може да ми бъде издадено, защото нямам касов апарат и не подлежа на такъв тип регистрация. Отказаха и да ми издадат документ, че няма да ме регистрират. Прекарах известно време в разговори с ОП Туризъм и общината. Едните продължаваха да твърдят, че ще бъда глобен, ако нямам работно време, другите, че не могат да ми издадат дори и документ, че не могат да ми издадат такова нещо. Пуснах писмено искане в деловодството на общината да ми бъде издадено работно време или отказ да ми бъде издадено. След около месец, в крайна сметка ми издадоха работно време!
Според служители в ОП Туризъм, след категоризация на апартамент, трябва да регистрирате гостите и в полицията и то всеки ден, никой не знае как точно се прави, не е и тяхна работа да знаят или да Ви дават информация. Ако евентуално Ви дойдат на проверка от ОП Туризъм, не ги интересува дали сте регистрирали в полицията и не проверяват за това, няма и как да проверят.
Според юристи, с които съм се консултирал по темата, в закона никъде не се казва, че сте длъжни да регистрирате гостите си всеки ден в полицията. Това, което сте длъжни, е да дадете информация на полицията за конкретно лице, ако Ви поискат такава.
От колеги съм чувал, че са им искали да сменят предназначението на апартамента си. Според мен са попаднали на някой некомпетентен служител. Не е необходимо да сменяте предназначението на апартамента си. Той си остава апартамент.
Всеки месец на база на бройката хора и нощувките, които сте декларирали, се внася данък по сметка на НАП. Това трябва да стане до 15-то число на текущия месец, като се превежда за предходния. Онлайн системата на ОП Туризъм генерира декларацията и смята данъка автоматично.
Пример:
2 гости за 3 нощувки: 2*3*0.40 = 2.40 лв.
При самото плащане към бюджета трябва да внимавате да въведете правилно:
След като вече имате налично удостоверение за категоризация на апартамент, всяка година от 01.01 до 31.01 се подава декларация 61R, която се тегли от интернет. Попълвате декларацията и я носите в НАП. Идеята на тази декларация е от НАП да засекат дали в декларацията пише същото като сбора на това, което сте плащали всеки месец през годината, гениално!
Носите декларацията на място, разбира се, притеснени дали я носите на правилното място и дали сте я попълнили правилно. Служителките я преглеждат и казват, че ще се обадят ако има нещо. Тези, на които попадам аз, са учтиви и наистина ми помагат.
Свържете се с нас на +359885884188 или попълнете формата по-долу. Молим да предоставите възможно най-много информация за вашите обекти: локация, разпределение, капацитет. Ако листинга е действащ: линк, заетост, средна цена на нощувка.